Ana Kategori

Yüze Kök Hücre Tedavisi

Yüze Kök Hücre Tedavisi

Cilt insan vücudundaki en büyük organdır. Vücudu dış mikroplara karşı bariyer oluşturur, vücut ısısını düzenler, iç organları korur, dokunma hissimizi sağlar. Cildimiz üç katmandan oluşur: epidermis (en üst katman), dermis (orta katman) ve hipodermis (alt katman). Üst epidermis, cildi bakterilere, virüslere, ultraviyole (UV) maruziyetine ve diğerlerine karşı korumak için bir bariyer görevi görür. Orta tabaka dermiş tabakası kolajen ve elastin içerir. Bunlar cildi esnek, canlı, pürüzsüz ve dayanıklı yapan kritik proteinlerdir.  Yaşlanma sürecinde kolajen ve elastin üretimi azalır. Cilt yaşlanması ciltte bağ dokusunun düzensizliğine yol açan cilt kolajen ve elastin sentezinin azalmasını içeren doğal bir süreçtir. Daha ince bir dermis tabakası olur, cilde esnekliğini veren elastin yapısı bozulur. Cilt yaşlanması ve kırışıklıklar hızlanır.

Son yıllarda çok sayıda bilimsel çalışma, yüze kök hücre tedavisi etkilerinin yaşlanan yüz cildinin kalitesini iyileştirmede ve gençleştirmede çok faydalı olduğunu göstermektedir. Kök hücre; en basit anlatımıyla cilt, bağ dokusu gibi özelleşmiş hücrelere farklılaşabilen, yenileştirici, onarıcı, gençleştirici hücrelerdir. Kök hücre ile yüz gençleştirme tedavi yönteminin amacı, zenginleştirilmiş kök hücrelerin yıpranmış dokuya enjekte edilerek, yaşlanma sürecini tersine çevirmek, cilt dokusundaki yenileşme, gençleşme ve onarımın hızlandırılmasıdır. Yüze kök hücre tedavisi ile yüz cildinde gençleşme, tazelenme, yenilenme sağlanmaktadır.

Yüze kök hücre tedavisi ile ciltte kolajen içeriği artar, cilt kırışıklıkları azalır ve dermal kalınlık artarak yaşlanma fenotipini tersine çevrilir. Kök hücre ile yüz gençleştirme işlemi ile yaşlanma ile meydana gelen ciltteki fibroblast hücrelerinin ölümünü azalır ve bu şekilde kolajen sentezinin önemli ölçüde artar. Bu şekilde cildin daha parlak, daha canlı, daha pürüzsüz ve genç görünümünü sağlanır.

Kök hücre ile yüz gençleştirme tedavisinden 12 hafta sonra ciltte parlaklık, canlılık, cilt pürüzsüzlüğü, kırışıklıkların giderilmesi, göz çevresi kaz ayakları, pigmentasyon, cildin sıkılaştırılması etkileri gibi klinik parametrelerin çoğunda iyileşmeler görülmeye başlar.

Yüze kök hücre tedavisinin cilt yaşlanmasının büyük ölçüde yavaşlattığı, cilt gençleşmesini canlılığını arttığını ve yüzdeki çizgileri azalttığını bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir.

Yüze kök hücre tedavisi yaptıranlar genellikle ilk 6 ay içerisinde yüz cildinde gençleşme, canlanma, diri ve canlı görünüm kazandığını belirtmektedir. Kök hücre ile yüz gençleştirme fiyatları en çok sorulan sorulardan biridir. Genellikle yapılacak ön muayene ve değerlendirme sonrası yapılacak işlemin planlanması ile fiyatlandırma bilgisinin verilmesi  gereklidir.

Diğer Makaleler