Ana Kategori

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme

Yaşayan bir doku olan cildimiz zamanla yıpranmaya ve çeşitli deformasyonlara açık hale gelir. Kök hücre ile cilt gençleştirme cilde ihtiyaç duyduğu bakımın verilmemesinin yanı sıra yorgunluk, uykusuzluk, stres, şehir havasının kirliliği gibi birçok etken cildin deformasyona açık hale gelmesinde etkilidir. Bu çevresel faktörlerin yanı sıra söz konusu cilt yaşlanması olduğunda cildin yapısında yaş almaya bağlı olarak oluşan değişiklikler de etkilidir. Örneğin 30’lu yaşlardan itibaren azalmaya başlayan kolajen üretimi, bağ dokuların zamanla zayıflaması ve cildin elastikiyetini yitirmesi, en az çevresel faktörler kadar cildi deformasyonlara açık hale getirmektedir.

Kök Hücre İle Cilt Gençleştirme Nedir?

Kök hücre, vücudumuzda kendiliğinden bulunan henüz tam olarak olgunlaşmamış ve birçok farklı doku hücresine dönüşebilen, çoğalabilen hücrelerdir. Önceki yıllarda mevzu bahis kök hücre olduğunda kemik iliği önemli bir rol oynarken günümüzde deriden ve kişinin kendi yağ dokusundan da kök hücre elde edilebilmektir.

Kulak arkasından alınan küçük bir deri parçasından veya vücudun uyluk, karın, bacak gibi bölgelerinden alınan yağlardan elde edilen kök hücreler, günümüzde cilt gençleştirmede önemli bir rol oynar. Alınan doku veya yağların özel bir işlemden geçirilmesiyle elde edilen kök hücreler, mezoterapi yöntemiyle hasarlı bölgeye eşit olarak enjekte edilmekte ve cilt kalitesi artırılmaktadır. Oldukça güvenilir ve konforlu bir işlem olan kök hücre ile cilt gençleştirme uygulaması, lokal anestezi altında yapıldığı için ağrısız ve acısız bir işlemdir.

Kök Hücre İle Cilt Gençleştirme Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Söz konusu cilt yaşlanması olunca en çok deformasyon sırasıyla yüzümüz, boyun ve dekolte bölgemiz akabinde de ellerimiz gelir.

Kök hücre ile cilt gençleştirmek tedavisiyle yüzdeki ince kırışıklıklar giderilir, cildin parlaklığı ve elastikiyeti artar. Kişi olduğundan çok daha genç ve dinamik bir yüz görünümüne kavuşur. Dekolte bölgesinde ise cildin elastikiyetini yitirmeye başlaması sonucunda oluşan dikey ince kırışıklıklar kök hücre ile cilt gençleştirmek tedavisi sayesinde açılır, lekelenmeler en aza indirgenir dekolte bölgesinde daha gergin ve genç bir görünüm sağlanır.

Ellerin sırt bölümü dediğimiz üst bölümüne de güvenle uygulanan kök hücre ile cilt yenileme uygulaması; buradaki yaşlanmaya ve güneş hasarına bağlı lekelenmeleri giderir, ince kırışıklıkları açar ve tıpkı yüz ile dekolte bölgesinde olduğu gibi daha genç bir görünüm sağlar.

Cilt gençleştirme uygulaması, bütünsel yaklaşım gerektiren bir uygulamadır. Daha genç bir cilt görünümü için hem ciltteki lekeler giderilmeli hem cildin elastikiyeti artırılmalı hem de ciltteki kırışıklıklar açılarak ciltte daha gergin bir görünüm elde edilmelidir.

Kök hücre ile cilt gençleştirmek, cildin ihtiyaç duyduğu bakımı cilde yaparken aynı zamanda cildin çok daha genç, dinamik, dinlenmiş ve parlak görünmesini sağlar.

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme Uygulaması Kalıcı Bir Uygulama mıdır?

Kök hücrenin sağladığı onarıcı etki kalıcı olmakla birlikte cildin yaşayan bir doku olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla her ne kadar yüksek etki sağlansa da günün sonunda cilt yaş almaya devam edeceği için kök hücre ile cilt gençleştirmek uygulamalarının da belirli aralıklarla yenilenmeleri gerekmektedir. Cilt hasarına bağlı olarak hastadan hastaya değişmekle birlikte kök hücre ile cilt gençleştirmek uygulamalarının çoğu zaman yılda 1 kez yapılması yeterli olmaktadır.

Cilt Gençleştirme İçin PRP mi Yoksa Kök Hücre Tedavisi mi Yapılmalı?

PRP tedavileri, kişiden alınan kanın plazma yönünden zenginleştirerek yine kişiye enjekte edilmesiyle yapılan uygulamalardır. Cilt gençleştirmede önemli bir yeri olmakla birlikte kök hücre tedavileri ile karşılaştırıldığında PRP tedavilerinin etkileri daha kısıtlı, ömrü ise daha kısa sürelidir. Bu nedenle eğer uzun soluklu ve etkin bir cilt gençleştirmek isteniyorsa kök hücre ile yapılan cilt gençleştirmek uygulamaları, çok daha etkin ve kalıcı sonuçlar verecektir.

Diğer Makaleler