Kök hücre; en basit anlatımıyla cilt, bağ dokusu, kas vb gibi özelleşmiş başka hücrelere farklılaşabilen, yenileştirici, onarıcı, gençleştirici hücrelerdir. Kendini yenileme yeteneğine sahip olan, bütün doku ve organları oluşturan ana hücre türleridir. Yetişkinlerdeki hücre ve dokuların yenilenmesi ve onarımı kök hücrelerle sağlanır. Kök hücre ile yüz gençleştirmenin amacı, zenginleştirilmiş kök hücrelerin yıpranmış  ve yaşlanmış dokuya enjekte edilerek o dokudaki yenileşme, gençleşme ve onarımın hızlandırılmasıdır. Yüze kök hücre tedavisi ile yüz cildinde gençleşme, tazelenme, yenilenme sağlanmaktadır. 

Kendi kök hücrelerimizin vücudumuzdaki en zengin olarak bulunduğu yerlerden biri yağ dokusudur (adipoz doku). Kişinin göbek çevresi cilt altı yağ dokusundan lipoaspirasyon yöntemiyle alınan yağların laboratuvarda özel tıbbi işlemlerle ayrıştırılması sonrası elde edilen kök hücrelerden zengin sıvıya Stromal Vasküler Fraksiyon – SVF adı verilir. SVF – Stromal Vasküler Fraksiyon en basit anlatımıyla kök hücreden zengin yağ dokusu sıvısıdır. SVF sıvısı çok yüksek sayıda ve canlı kök hücreler ile rejenatif – yenileştirici – onarıcı hücreler içerir. Cilt altı yağ dokusundan bir uygulama ile ortalama 20-30 milyon kök hücre elde edilebilir. Kişinin kendi vücut yağından elde edilen SVF sıvısı aynı kişiye enjeksiyon yöntemi ile verilerek yüze kök hücre tedavisi yapılmaktadır. 

SVF üretilebilmesi için kişinin göbek çevresi cilt altı yağ dokusundan bir su bardağı (yani 50-200 cc) arasında yağ dokusu alınması gerekir. Bunun için özel kanüller kullanılarak, lokal anestezi altında, steril şartlarda estetik cerrahi uzmanı tarafından karın, bel veya kalçadan lipoaspirasyon yöntemi ile yeteri miktarda cilt altı yağ dokusu (adipoz doku) alınır. Alınan yağ miktarı vücut yapısına göre oldukça az miktarda olduğundan vücutta hiç bir estetik bir sorun yaratmaz.

Alınan bu yağ dokusu laboratuvar şartlarında belirli tıbbi işlemlerden geçirilerek kök hücrelerden zengin SVF (Stromal Vaskuler Fraction) sıvısına ayrıştırılır. İşlem sonunda yaklaşık 10 cc kök hücreden zengin, yoğunlaştırılmış SVF sıvısı sıvı elde edilir. Elde edilen kök hücreden zengin SVF sıvısı derhal, hiç bekletilmeden enjeksiyon yöntemi ile doktor tarafından kişinin tedavi gerektiren yüze veya istenilen diğer bir cilt bölgesine uygulanır. Hastanın sadece kendi yağ dokusundan alınan kendi hücreleri kullanıldığı için herhangi bir alerji veya ret edilme riski yoktur.

 

Vücutta bir yerde yaralanma olduğu zaman hasarlı dokuda “kemokin” adlı kimyasal maddeler açığa çıkar. Kök Hücreleri kemokine karşı son derece duyarlıdır. Hasarlı dokudaki kemokini algılayan kök hücreleri hızla hasar yerine gidip, o bölgede onarım ve yenileştirmeyi gerçekleştirir. Yüz cildinde yüzeysel son derece ince mikro kanallar açılması ve kök hücrelerin o bölgeye enjeksiyonu ile kök hücreler o bölgede yapışıp, kalarak gençleştirme, yenileştirme, canlandırma, onarma işlemini gerçekleştirilir.  Kök hücre ile yüz gençleştirme işlemi sonrası 2-3 hafta içerisinde daha canlı , daha parlak, daha sağlıklı ve daha genç görünümlü bir cilt yapısına sahip olunması beklenir.

SVF Tedavisi ile alınan hücreler gençleştirilmek, canlandırılmak istenen alanlara ( yüz, göz çevresi, boyun, dekolte bölgesi, el sırtı ya da gençleşme ve yenileştirmeyi nerede istiyorsak oraya) enjekte edilerek kök hücre ile yüz gençleştirme işlemi gerçekleştirilir. Bunların dışında yaşlılık lekeleri, sivilce izleri, çeşitli yara yada yanık izlerinin giderilmesi için ya da saçlı deriye uygulanıp saçların kuvvetlendirilmesinde kullanılabilir. Yüze kök hücre tedavisinin kendi hücrelerimiz olması nedeniyle güvenli olması, alerji doku reddi, aşırı duyarlılık reaksiyonu, enfeksiyon bulaşmaması avantajlarının yanı sıra, iz bırakma riskinin olmaması, etkisinin kanıtlanmış olması, kalıcılığı, yenileştirici ve gençleştirici etkisinin çok uzun sürmesi, kolay uygulanabilirliği ve uygulamanın sınırsız sayıda tekrar edilebilir olması en büyük avantajlarıdır. Yüze kök hücre tedavisi sırasında kendi yağ dokumuzdan elde edilen kök hücreden zengin SVF’nin istenilen bölgelere enjeksiyonu öncesi ciltte mikrokanallar açılarak daha derin ve etkili kök hücre nüfuzunun sağlanması en ideal sonucu vermektedir.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme yaptıranlar genellikle ilk 6 ay içerisinde yüz cildinde gençleşme, canlanma, diri ve canlı görünüm kazandığını yorumlarında belirtmektedir. Kök hücre ile yüz gençleştirme fiyatları en çok sorulan sorulardan biridir. Yüze kök hücre tedavisi öncesi genellikle yapılacak muayene ve değerlendirme sonrası yapılacak işlemin planlanması ile fiyat bilgisinin verilmesi mümkündür.