Yüze Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre, en basit anlatımıyla cilt, bağ dokusu, kas vb gibi özelleşmiş başka hücrelere farklılaşabilen, yenileştirici, onarıcı, gençleştirici hücrelerdir. Kendini yenileme yeteneğine sahip olan, bütün doku ve organları oluşturan ana hücre türleridir. Yetişkinlerdeki hücre ve dokuların yenilenmesi ve onarımı kök hücrelerle sağlanır. Kök hücre ile yüz gençleştirme tedavisinin amacı, zenginleştirilmiş kök hücrelerin yıpranmış  ve yaşlanmış dokuya enjekte edilerek o dokudaki yenileşme, gençleşme ve onarımın hızlandırılmasıdır. Yüze kök hücre tedavisi ile yüz cildinde gençleşme, tazelenme, yenilenme sağlanmaktadır. 

Yüze Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Kendi kök hücrelerimizin vücudumuzdaki en zengin olarak bulunduğu yerlerden biri yağ dokusudur (adipoz doku). Kişinin göbek çevresi cilt altı yağ dokusundan lipoaspirasyon yöntemiyle alınan yağların laboratuvarda özel tıbbi işlemlerle ayrıştırılması sonrası elde edilen kök hücrelerden zengin sıvıya Stromal Vasküler Fraksiyon – SVF adı verilir. SVF – Stromal Vasküler Fraksiyon en basit anlatımıyla kök hücreden zengin yağ dokusu sıvısıdır. SVF sıvısı çok yüksek sayıda ve canlı kök hücreler ile rejenatif – yenileştirici – onarıcı hücreler içerir. Cilt altı yağ dokusundan bir uygulama ile ortalama 20-30 milyon kök hücre elde edilebilir. Kişinin kendi vücut yağından elde edilen SVF sıvısı aynı kişiye enjeksiyon yöntemi ile verilerek yüze kök hücre tedavisi yapılmaktadır. 

SVF üretilebilmesi için kişinin göbek çevresi cilt altı yağ dokusundan bir su bardağı (yani 50-200 cc) arasında yağ dokusu alınması gerekir. Bunun için özel kanüller kullanılarak, lokal anestezi altında, steril şartlarda estetik cerrahi uzmanı tarafından karın, bel veya kalçadan lipoaspirasyon yöntemi ile yeteri miktarda cilt altı yağ dokusu (adipoz doku) alınır. Alınan yağ miktarı vücut yapısına göre oldukça az miktarda olduğundan vücutta hiç bir estetik bir sorun yaratmaz.

Alınan bu yağ dokusu laboratuvar şartlarında belirli tıbbi işlemlerden geçirilerek kök hücrelerden zengin SVF (Stromal Vaskuler Fraction) sıvısına ayrıştırılır. İşlem sonunda yaklaşık 10 cc kök hücreden zengin, yoğunlaştırılmış SVF sıvısı sıvı elde edilir. Elde edilen kök hücreden zengin SVF sıvısı derhal, hiç bekletilmeden mikro enjeksiyon yöntemi ile doktor tarafından kişinin tedavi gerektiren yüze veya istenilen diğer bir cilt bölgesine uygulanır. Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme işlemi ile kendi yağ dokumuzdan elde edilen kök hücreden zengin SVF Tedavisi’ nin istenilen bölgelere enjeksiyonu öncesi ciltte mikrokanallar açılarak daha derin ve etkili kök hücre nüfuzunun sağlanması en ideal sonucu vermektedir. Hastanın sadece kendi yağ dokusundan alınan kendi hücreleri kullanıldığı için herhangi bir alerji veya ret edilme riski yoktur.

Vücutta bir yerde yaralanma olduğu zaman hasarlı dokuda “kemokin” adlı kimyasal maddeler açığa çıkar. Kök Hücreleri kemokine karşı son derece duyarlıdır. Hasarlı dokudaki kemokini algılayan kök hücreleri hızla hasar yerine gidip, o bölgede onarım ve yenileştirmeyi gerçekleştirir. Yüz cildinde yüzeysel son derece ince mikro kanallar açılması ve kök hücrelerin o bölgeye enjeksiyonu ile kök hücreler o bölgede yapışıp, kalarak gençleştirme, yenileştirme, canlandırma, onarma işlemini gerçekleştirilir. SVF Tedavisi ile alınan hücreler gençleştirilmek, canlandırılmak istenen alanlara ( yüz, göz çevresi, boyun, dekolte bölgesi, el sırtı ya da gençleşme ve yenileştirmeyi nerede istiyorsak oraya) enjekte edilerek kök hücre ile yüz gençleştirme işlemi gerçekleştirilir.

Yüze Kök Hücre Tedavisi Kaç Seans Uygulanıyor?

Kök hücre ile yüz gençleştirme işlemi genellikle tek seans uygulanır. Yüze kök hücre tedavisinde kullanılan hücrelerin kendi hücrelerimiz olması nedeniyle uygulama yıllar içerisinde sınırsız sayıda tekrar edilebilir .

Yüze Kök Hücre Tedavisi Ne kadar Sürede Etki Ediyor?

Kök hücre ile yüz gençleştirme işlemi sonrası 2-3 hafta içerisinde daha canlı , daha parlak, daha sağlıklı ve daha genç görünümlü bir cilt yapıya sahip olması beklenir. Bununla birlikte yapılan tedavinin gerçek etkilerinin 6 ay içerisinde ortaya çıkması beklenir.

Yüze Kök Hücre Tedavisi Faydaları Nelerdir?

SVF Tedavisi ile alınan hücreler gençleştirilmek, canlandırılmak istenen alanlara ( yüz, göz çevresi, boyun, dekolte bölgesi, el sırtı ya da gençleşme ve yenileştirmeyi nerede istiyorsak oraya) enjekte edilerek kök hücre ile yüz gençleştirme işlemi gerçekleştirilir. 

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme işlemi ile kırışıklıkların ve çizgilerin azaltılması, cildin yenilenmesi, gençleşme ve tazelenmesinin sağlanması, cilt elastikiyetinin artırılarak daha diri ve canlı bir görünüm elde edilmesi, cilt yapısının ve tonunun iyileştirilmesi sağlanır. Bunların dışında yaşlılık lekeleri, sivilce izleri, çeşitli yara yada yanık izlerinin giderilmesi için ya da saçlı deriye uygulanıp saçların kuvvetlendirilmesinde kullanılabilir.

SVF Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Yüze kök hücre tedavisinde kullanılan kök hücrelerin  SVF Tedavisi ile kendi yağ dokumuzdan elde edilen kendi hücrelerimiz olması nedeniyle güvenli olması, alerji doku reddi, aşırı duyarlılık reaksiyonu, enfeksiyon bulaşmaması avantajlarının yanı sıra, iz bırakma riskinin olmaması, etkisinin kanıtlanmış olması, kalıcılığı, yenileştirici ve gençleştirici etkisinin çok uzun sürmesi, kolay uygulanabilirliği ve uygulamanın sınırsız sayıda tekrar edilebilir olması en büyük avantajlarıdır. 

Yüze Kök Hücre Tedavisi yaptıranların yorumları genellikle ilk 6 ay içerisinde yüz cildinde gençleşme, canlanma, diri ve canlı görünüm kazandığı yönündedir. Yüze Kök Hücre Tedavisi fiyatları en çok sorulan sorulardan biridir. Yüze kök hücre tedavisi öncesi genellikle yapılacak muayene ve değerlendirme sonrası yapılacak işlemin planlanması ile fiyat bilgisinin verilmesi uygun olacaktır.