Exosome’lar kök hücrelerden salınan ve kök hücrelerden hedeflenen hücrelere yenileşme, gençleşme ve onarım mesajlarını taşıyan mikro düzeydeki mesajlaşma partikülleridir. Aslında, kök hücre tedavilerinin sağladığı faydaların çoğu, kök hücrelerden exosome salınmasına ve bunların enjekte edildiği dokulardaki güçlü etkilerine atfedilmektedir.

Eksozomlar hücreler arasında sinyal ve iletişim görevi görür ve gittikleri dokunun davranışlarını belirler. Kök hücreler tarafından salınan eksozomlar ile yapılan exosome tedavisi enjekte edildiği yerdeki hücrelerde yenileşme, gençleşme, doku onarımı, anti-aging süreçlerini başlatma ve düzenlemede son derece etkilidir. Genç ve sağlıklı kök hücrelerden gelen eksozomların enjekte edildiği yerdeki yaşlı, yıpranmış hücreleri gençleştirip, yenileştirdiği görülmektedir.

Estetik uygulamalarda eksozom tedavisi özellikle yaşlanma sürecinde hasar görmüş cilt dokusunda yenilenme, tazelenme, onarım, gençleşmeyi sağlamak ve yaşlanma etkilerini gidermek için kullanılır. Eksozomların hücreleri onarıp, yenilediği, gençleştirdiği, yeni hücre genç hücre oluşumunu desteklediği, yeni kolajen üretimini arttırdığı, enflamasyonu önlediği, immünomodülatör etkileri olduğu ve yeni kılcal damar oluşumu artırdığı bilinmektedir.

Exosome yüz gençleştirme tedavisinin, ciltteki Elastin dokusunda %300 artış, Kollajen sentezinde %600 artış, Fibroblast’larda ise %180 artışa yol açtığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Eksozomlar, PRP’den 50 ile 1.000 kat daha fazla büyüme faktörü içermesi nedeni ile son derece güçlüdürler.

Exosome kök hücre tedavisi yüz cildindeki kırışıklıklar gibi yaşlanmaya bağlı değişiklikleri azaltmak ve cilt gençleşmesini sağlamak için kullanılmaktadır. Kök hücrelerden elde edilen eksozom kök hücre serumu güçlü büyüme faktörleri, peptitler, koenzimler, mineraller ve amino asitler içerir. Daha genç, diri, sıkı ve daha az yaşlanma belirtileri gösteren bir cilt dokusu elde etmek için kullanırlar.

Exosome ile Yüz Gençleştirme tedavisi özellikle cilt yenilenmesi, kollajen üretimi ve anti-enflamatuar etkiler gibi mekanizmalar aracılığıyla yüz cildindeki gençleşme sağlamaktadır. Eksozom ile Yüz Gençleştirme ile 

  • Kırışıklıkların ve Çizgilerin Azaltılması
  • Cildin Yenilenmesi, Onarım, Gençleşme ve Tazelenmesinin Sağlanması
  • Cilt Elastikiyetinin Artırılması
  • Cilt Yapısının ve Tonunun İyileştirilmesi
  • Cilt Lekelerinin ve Skar İzlerinin Azaltılması
  • Antioksidan Etkisi sağlanır.

Yüze Exosome Tedavisi için kök hücre tedavisi gibi herhangi bir operasyona ihtiyaç duyulmaz. Eksozom kök hücre tedavisi yüz, boyun ve dekolte bölgesine mikro iğneler yardımı ile kolaylıkla enjekte edilir. 

Eksozom ile Yüz Gençleştirme tedavisi  hücresel yenilenmenin sağlanması, cilt gençleştirme, sıkılaştırma, kırışıklık giderme, cilt elastikiyetinin artırılması, cilt dokusunun iyileştirilmesi, yaşlanma etkilerinin giderilmesi, leke tedavileri, akne-sivilce izleri tedavileri yanı sıra saç dökülmelerini önlemek, daha gür ve sağlıklı bir saç dokusu elde etmek için kullanılır.