Eksozom Tedavisi Nedir?

Eksozomlar hücreler arası, hücreden hücreye iletişimde çok önemli bir rol oynayan küçük keseciklerdir. İçerdikleri proteinler, RNA ve diğer moleküller aracılığıyla hücreler arasında iletişimi sağlarlar ve hücresel süreçleri düzenlerler. Vücudumuzdaki her hücre, komşu hücrelere veya uzaktaki hücrelere bilgi vermek, onların davranışlarını değiştirmek veya sadece bilgi paylaşmak için eksozomlar üretir. Genç ve sağlıklı dokulardan elde edilen eksozomların gittikleri hücrenin davranışını değiştirme, belirleme yeteneğine sahip olduğu bilinmektedir. Bu etkileri ile eksozomlar hücre çoğalması ve doku yenilenmesi için önemli olan işlevleri artırma yeteneğine sahiptirler. Aslında, kök hücre tedavilerinin sağladığı faydaların çoğu kök hücrelerden exosome salınmasına ve bunların enjekte edildiği dokulardaki güçlü etkilerine atfedilmektedir. Eksozom tedavisi vücutta hücresel düzeyde dokuların yenilenmesi, yeniden canlandırma, gençleştirme, onarma, anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Bu nedenle  yüz ve cilt gençleştirme, yaşlanma etkilerinin giderilmesi  amacı ile kullanılmaktadır.

Eksozom Tedavisi Nasıl  Etki Eder?

Kök hücreler tarafından salınan eksozomlar ile yapılan exosome tedavisi enjekte edildiği yerdeki hücrelerde yenileşme, gençleşme, doku onarımı, anti-aging süreçlerini başlatma ve düzenlemede son derece etkilidir. Genç ve sağlıklı kök hücrelerden gelen eksozomların enjekte edildiği yerdeki yaşlı, yıpranmış hücreleri gençleştirip, yenileştirdiği görülmektedir. 

Yüze Eksozom Tedavisi Faydaları Nedir?

Eksozom tedavisi özellikle yaşlanma sürecinde hasar görmüş cilt dokusunda yenilenme, tazelenme, onarım, gençleşmeyi sağlamak ve yaşlanma etkilerini gidermek için kullanılır. Eksozomların hücreleri onarıp, yenilediği, gençleştirdiği, yeni hücre genç hücre oluşumunu desteklediği, yeni kolajen üretimini arttırdığı, enflamasyonu yani iltihabi reaksiyonu önlediği, immünomodülatör yani bağışıklık sistemi yanıtını düzenleyici etkileri olduğu ve yeni kılcal damar oluşumu artırdığı bilinmektedir.

Eksozom ile yüz ve cilt gençleştirme tedavisinin, ciltteki Elastin dokusunda %300 artış, Kolajen sentezinde %600 artış, Fibroblast’larda ise %180 artışa yol açtığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Eksozomlar, PRP’den 50 ile 1.000 kat daha fazla büyüme faktörü içermesi nedeni ile son derece güçlüdürler.

Exosome kök hücre tedavisi yüz cildindeki kırışıklıklar gibi yaşlanmaya bağlı değişiklikleri azaltmak ve cilt gençleşmesini sağlamak için kullanılmaktadır. Kök hücrelerden elde edilen eksozom kök hücre serumu güçlü büyüme faktörleri, peptitler, koenzimler, mineraller ve amino asitler içerir. Daha diri, genç, parlak, sıkı ve daha az kırışıklık ve yaşlanma belirtileri gösteren bir cilt dokusu elde etmek için kullanırlar.

Yüze eksozom tedavisi, cilt sağlığını, cildin daha genç ve sağlıklı görünümünü iyileştirmek için çeşitli potansiyel faydalar sağlayabilmektedir. Exosome ile Yüz Gençleştirme tedavisi özellikle cilt yenilenmesi, kolajen üretimi ve anti-enflamatuar etkiler gibi mekanizmalar aracılığıyla yüz cildindeki gençleşme sağlamaktadır. Eksozom ile yüz ve cilt gençleştirme yönetimin etkileri şöyle sıralanabilir:

  • Cilt Yenilenmesi ve Gençleşmesinin Sağlanması: Eksozomlar, içerdikleri büyüme faktörleri, lipitler, proteinler ve genetik materyaller sayesinde cildin hücresel düzeyde yenilenmesini teşvik edip,  cildin daha parlak, pürüzsüz ve genç görünmesine yardımcı olur.
  • Kolajen Üretiminin Artırılması: Eksozomlar, cildin altında bulunan fibroblast hücrelerini uyararak kolajen üretimini artırabilir. Kolajen, cildin sıkılığını ve elastikiyetini sağlayan önemli bir protein olduğundan, bu etki cildin daha gergin ve kırışıklıklardan daha az etkilenen bir görünüme sahip olmasını sağlar.
  • Kırışıklıkların ve İnce Çizgilerin Azaltılması: Exosome tedavisi ciltteki kolajen üretimini artırır ve bu sayede ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azalmasını sağlar.
  • Anti-Aging, Yaşlanma Karşıtı Etkileri: Eksozomlar, cildin yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Hücre yenilenmesini ve kolajen üretimini artırarak ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilirler.
  • Cilt Bariyerinin Güçlendirilmesi: Eksozomlar, cilt bariyerini güçlendirerek cildin nem dengesini korumasına ve dış etkenlere karşı daha dirençli olmasına yardımcı olabilir.
  • Anti-inflamatuar Etkiler: Eksozomlar, ciltteki inflamasyonu azaltabilir ve hassas ciltler için yatıştırıcı etkilere sahip olabilir.
  • Cilt Tonu Dengeleme ve Lekelerin Giderilmesi: Eksozom tedavisi, cilt tonunu eşitleyebilir ve pigmentasyon problemlerini azaltabilir.
  • Skar ve Akne İzlerinin Giderilmesi: Eksozom tedavisi, ciltteki skar ve akne izlerinin giderilmesi ve hafifletilmesinde etkili olabilir.

Yüze Eksozom Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Yüze Exosome Tedavisi için kök hücre tedavisi gibi herhangi bir operasyona ihtiyaç duyulmaz. Eksozom Kök Hücre Tedavisi yüz, boyun ve dekolte bölgesine mikro iğneler yardımı ile kolaylıkla enjekte edilir. İşlem genellikle 30  dk içinde tamamlanır. 

Eksozom Tedavisi Sonrası Nasıl Etki Eder?

Eksozom ile Yüz Gençleştirme tedavisi  hücresel yenilenmenin sağlanması, cilt gençleştirme, sıkılaştırma, kırışıklık giderme, cilt elastikiyetinin artırılması, cilt dokusunun iyileştirilmesi, yaşlanma etkilerinin giderilmesi, leke tedavileri, akne-sivilce izleri tedavileri yanı sıra saç dökülmelerini önlemek, daha gür ve sağlıklı bir saç dokusu elde etmek için kullanılır.

Yüze eksozom tedavisi uygulama kolaylığı ve potansiyel avantajları nedeniyle öne çıkmaktadır. Yüze eksozom yaptıranların yorumları bu tedavinin faydalarını ortaya koymaktadır. Yüze Eksozom Tedavisi fiyatları hakkında iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.