Uncategorized

Exosome ile Yüz Gençleştirme

Güneş ışınlarına ve güneşten gelen ultraviyole (UV) radyasyona uzun süre maruz kalınması ciltte doğal yaşlanmayı hızlandırır ve ciltteki kolajen ve elastin liflerine zarar vererek kırışıklıklara, ince çizgilere, cilt lekelerinde artışa ve cilt elastikiyetinin kaybına neden olur.

Cilt bakımı ile kozmetik ve estetik tedaviler, güneş kremi, cilt bakım kremleri, lazer tedavisi ve mikro iğneleme gibi farklı tedaviler ile cilt yaşlanmasına çare olmaya çalışmaktadır. Bu alanda yeni olan kök hücrelerden elde edilen eksozomlar ile yapılan eksozom tedavisi ciltte yaşlanma ile ilgili çeşitli hücresel süreçleri etkili bir şekilde etkileyebildiğinden estetik tıpta en çok kullanılan tedaviler arasına son zamanda girmiştir.

Eksozom tedavisi cildi yenileyici, onarıcı, gençleştirici cilt yaşlanmasına karşı koruyucu özellikleri nedeniyle son zamanlarda ciddi bir ilgi görmeye başlamıştır. Birçok kök hücre kaynağı arasında, yağ dokusundan elde edilen kök hücreler en erişilebilir olanıdır ve yüksek düzeyde onarıcı, tamir edici, gençleştirici farklılaşma potansiyeline sahiptir. Kök hücrelerden elde edilen eksozomların ciltte inflamasyonu, cilt koruyucu bariyerini onarımını, hücresel yaşlanmayı modüle ederek cilt dokusu yenilenmesi, onarımı, iyileştirip, gençleştirilmesinde rol oynadığını bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. 

8 haftalık tedaviden sonra exosome tedavisi ile tedavi edilen cildin tedaviden öncesine kıyasla daha canlı, genç ve pürüzsüz bir dokuya, daha az pigmentasyona ve daha yüksek bir elastikiyete sahip olduğu görülmektedir. Exosome ile cilt gençleştirme tedavisi ciltteki Elastin dokusunda %300 artış, Kollajen sentezinde %600 artış, Fibroblast’larda ise %180 artışa neden olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Eksozomlar, PRP’den 50 ile 1.000 kat daha fazla büyüme faktörü içermesi nedeni ile son derece etkilidir. Eksozom tedavisinin cilt nemini %19 oranında iyileştirdiği ve cilt elastikiyetini de nerdeyse iki kat artırdığı gösterilmiştir.  Ciltte lekelenmeye neden olan melanin içeriği exosome tedavisi sonrası önemli bir azalma göstermektedir.

Eksozom ile yüz gençleştirme tedavisi cilt dokusunu yenileyip, iyileştirerek, nem ve elastikiyeti artırarak cilt dokusunu gençleştirici etkiler sağlamaktadır. Eksozom tedavisi ile sağlanan yaşlanma karşıtı etkilerin cildi gençleştirme, doku kalitesini ve canlılığını artırma, ince çizgileri giderme ve yaşlanma etkilerini azaltmada etkili olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir.

Günümüzde kök hücre ile yüz gençleştirme, yüze kök hücre tedavisi yöntemlerin yerini sahip oldukları avantajlarla artık exosome ile yüz gençleştirme yönteminin aldığı görülmektedir.

Diğer Makaleler