Ana Kategori

Saç Dökülmesine Kök Hücre Tedavisi

Saç Dökülmesine Kök Hücre Tedavisi

Saç dökülmesi problemi günümüzde hem erkek hem de kadınların karşılaştığı bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Saçların zamanla zayıflayıp cansızlaşması ve dökülmesi kişinin özel hayatını ve sosyal yaşamını olumsuz etkileyip, motivasyon kaybına neden oluyor. Saç dökülmesi tedavisi ilk olarak saçların neden döküldüğünün doğru şekilde tespit edilmesi ve daha sonrasında bu nedene yönelik tedavinin uygulanmasını gerektirir. Saça kök hücre tedavisi, günümüzde saç dökülmesine karşı en etkili yöntemlerden birisi olarak kabul ediliyor. Saç dökülmesine kök hücre tedavisi, saçların dökülmesini önlediği gibi yeniden ve gür çıkmasını da sağlıyor.

Kök hücreler, saç da dahil olmak üzere doku ve organların yenilenmesini sağlar. Saç kökünde saç folikülü adı verilen bir bölümde kök hücreler bulunur. Son bilimsel araştırma sonucuna göre, tıpkı insanların eklemlerinin yaşlandıkça sertleşip hareket etmelerini zorlaştırması gibi, saçlı derideki saç folikülü kök hücreleri de sıkışıp, sertleşerek saç büyümesini zorlaştırıyor.Saçlı derideki kök hücrelerinin sertliğini gevşeten miR-205 adlı küçük bir RNA’nın üretimini artırarak sıkışan kök hücrelerini yumuşatabileceği ve bu kök hücrelerin tekrar saç çıkarmasını ve büyümesini sağlayabileceği bulunmuştur.

Saç dökülmesinin nedenleri yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, hormonal dengesizlikler, stres ve tiroid bezinin az çalışması gibi nedenlerdir. Biotin yani B7 vitamini, saç yapısını oluşturan bir protein olan keratin üretiminde rol oynar.D vitamini ise saç folikülünün büyümesini ve farklılaşmasını uyarıcı yollarda kullanılır. Çinko saç folikülünün büyüme ve temel işlevlerinde önemli bir rol oynar. Demir eksikliği bir diğer önemli problemdir. Bu vitamin ve minerallerin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir.

Son zamanlarda önemli bir tedavi yöntemi olarak göze çarpan eksozom (exosome) kök hücre tedavisi saç köklerini uyararak, saç dökülmesinin önlenmesi, saçların yeniden çıkması, gürleşmesi amacıyla uygulanmaktadır. Bu işlem hasar görmüş saç foliküllerini yeniden canlandırıp, saç hücrelerin büyümesini, çoğalmasını ve kuvvetlenmesini tetikleyerek yeni sağlıklı, gür ve canlı saçların oluşumunu sağlar.

Eksozom (exosome) kök hücre tedavisi ile aynı zamanda saç ekimi operasyonu sonrası ekilen saç köklerinin güçlü ve kalıcı olması da sağlanmaktadır. Böylece saç foliküllerini besleyip, güçlendirerek saç ekimi operasyonunun başarı şansını çok arttırır.

Diğer Makaleler